Doğru Yalıtım Binaların Ömrünü Uzatıyor

Photo of author

Anasayfa » Haberler » STK » Doğru Yalıtım Binaların Ömrünü Uzatıyor

Doğru Yalıtım Binaların Ömrünü Uzatıyor

TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi, üyelerini sektörün farklı alanlarındaki gelişmeler hakkında konularının uzmanları tarafından üyelerine yönelik bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor.

TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ile ortaklaşa olarak binalarda güçlendirme ve izolasyon konusu ile ilgili üyelerine yönelik bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Mapei Türkiye Yetkilileri’nin konuşmacı olarak katılımları ile gerçekleştirilen programda açılış konuşmasını gerçekleştiren TMMOB Bursa Şube Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek, 6 Şubat’ta başlayıp 11 ili etkileyen depremlerin ardından mevcut binaların güçlendirilmesi konusunun gündeme oturduğunu belirtti. Şirin Rodoplu Şimşek, bu ve farklı konularda bilgilendirme toplantılarını sürdüreceklerini belirtti. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Küçükkayalar’da organizasyonda emeği geçen herkese ve katılımcılara teşekkür etti.

“DOĞRU YÖNTEMLER BİNALARIN ÖMRÜNÜ UZATIYOR”

Programda bir sunum gerçekleştiren Mapei Teknik Destek Mühendisi Haluk İsmet Tekin, betonarme yapıların donatım mukavemetini zayıflatan, beton mukavemetini azaltan en önemli etkenin  suya maruz kalması olduğunu belirtti. Tekin, “Bu durumun engellenmesi için yapının statik yapısına, durumuna, zemin etüdüne göre doğru su yalıtım sisteminin kullanılarak temelden başlayarak terasa kadar doğru yöntemlerle yalıtılması şarttır. Bu önlemler bina ömrünü uzatacaktır” dedi.

Doğru yalıtım sistemlerinin aynı zamanda enerji tasarrufu da sağladığını anlatan Haluk İsmet Tekin, özellikle mantolama denilen ısı yalıtım sistemlerinin enerji tasarrufu noktasında çok önemli olduğunu belirtti. Tekin, “Burada doğru ürünlerin doğru yöntemlerle kullanılması çok önemli. Enerji tasarrufunun yanı sıra özellikle su yalıtımı, binaların tasarım ömrü sürelerini koruyor. Temel perde yalıtımı, ıslak hacim yalıtımı gibi yöntemlerle ilgili yönetmeliklerde belirtilen bütün mahallerin doğru sistemlerle birlikte yalıtımlarının yapılması uzun vadede aynı zamanda enerji tasarrufu sağlar. Binaların yapılması için harcanan emek, sonrasında yapılan yapılacak olan düzeltmeler için harcanacak iş gücü ve maddiyat tasarrufu sağlanabilir” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ İNSAN VE ÇEVRE FAKTÖRÜ”

Mapei Türkiye Satış Direktörü Gökhan Atasoy ise Mapei’nin 24 ürün grubunun 23 tanesini Türkiye’de ürettiğini anlatarak, “Alanında öncü olan firmamızın önceliği insan sağlığına ve çevre faktörüne duyarlı ürünler üretmek. Ürün prosesimizi sıfır karbon anlayışına göre tamamladık. Çevreye daha duyarlı ürünler üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

“DOĞRU ÖNLEMLER, OLASI FELAKETLERİ ÖNLÜYOR”

Türkün Yapı Satış Müdürü Coşkun Küçükkaraca’da Mapei’nin depreme bağlı olarak ağır hasarlı, az hasarlı binaların güçlendirilmesi için kolonlarda kullanılan karbon fiber file uygulamasını Türkiye’ye getirdiğini anlatarak,şunları söyledi:

“Dünyada bu işi üstlenmiş bir iki firma var. Bunlar dünya genelinde kalitesini ispatlamış firmalar. Bu ürünlerin Türkiye pazarına girmiş olması, Türkiye pazarında yer bulması önemli. Depremlerin verdiği can ve mal kaybı göz önünde bulundurulduğunda çok düşük maliyetli, güvenli uygulamalar bunlar. Yakın zamanda yaşadığımız depremler, zamanında ve doğru yöntemlerle alınacak önlemlerin önemini bir kez daha gösterdi.”

Yorum yapın