Milletvekili Serkan Bayram’ın Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Kültür Sanat » Milletvekili Serkan Bayram’ın Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor

Milletvekili Serkan Bayram’ın Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor

AK Parti İstanbul Milletvekili Avukat Serkan Bayram’ın engelli bir birey olarak başarılarla dolu yaşam öyküsünün aktarılacağı Buğday Tanesi isimli filmin çekimleri devam ediyor. Filmde Serkan Bayram’ı Kutsi canlandıracak. Önceki gün Sancaktepe Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’ndeki seti ziyaret eden Bayram, set çalışanları ve oyuncularla bir araya geldi. Çekimler sırasında kısa bir konuşma yapan Milletvekili Serkan Bayram, filmin kısa süre içerisinde vizyona girecek olmasından duyduğu heyecanı paylaştı;

“Bu film, benim hayatımdan yola çıkarak, topluma bir rol model göstermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca içeriğinde Cumhurbaşkanımızın yaklaşık yirmi sene boyunca engellilerle yakından ilgilenerek gerçekleştirdiği sessiz devrimi de aktaran bir film.”

“Türkiye’de on milyon engelli var”

“Türkiye’de engelli sayısı on milyona yakındır. Aileleriyle birlikte doğrudan etkilenen insan sayısı kırk milyonu bulmaktadır. Toplumumuzun geri kalan kırk milyonu da bu durumdan dolaylı olarak etkilenmektedir. Sonuç itibariyle herkes engel ve engelli bireylere karşı bir hassasiyet içerisindedir.”

“Kır günlük yaşam savaşını kazandıran lütuf, beni bu camianın cesur sözcüsü haline getirdi”

“1974’te Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında doğdum. 1975’te elim bir kaza sonucunda bedenim yandı. Kırk gün hastane sürecinden sonra kırk birinci gün hayata tutundum. Kırk bir rakamı hayatımın dönem noktalarıyla da bağlantılıdır. Kırk bir yaşında Erzincan’dan milletvekili oldum. Bu bir mesaj benim için. Kırk günlük çocuk olarak ölseydim, toplumda bir iz bırakmam mümkün olmayacaktı. Netice de Allah’ın bana vermiş olduğu görev gereği, engelli camiasına hizmet ediyorum.”

“Beni kamu hizmetinden alıkoyan yasal engelleri değiştirdim. Devlet elle, ayakla yönetilmez”

“İlk hayata atılma deneyimim acı bir tecrübe oldu. Ancak yılmadım. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra hâkim ve savcı olmak için girdiğim sınavda yüksek puan almama rağmen engelim nedeniyle elendim. Yirmili yaşlarda hayata tutunmaya çalışırken bu durum zoruma gitti. Ama mücadeleyi bırakmadım. Yüksek lisans sonrasında doktoraya devam ettim. Önce Erzincan sonrasında İstanbul’dan vekillik nasip oldu. Ve yargı paketinde ilgili maddeyi değiştirdik. Ankara’da ilgili maddenin değişmesi amacıyla altı ay mücadele ettim. Devlet elle ayakla yönetilmez. Devlet düşünceyle, beyinle yönetilir. Peygamberimiz dahi Yemen’e bir engelli sahabe atamıştır. Bunları iyi anlamak etmek gereklidir.”

“Filmden elde edilen gelirle İstanbul’da engelli yaşam kültür merkezi yapacağız”

“Filmin galası 3 Aralık’ta gerçekleşecek. Filmden elde edilen gelirle İstanbul’da engelli yaşam kültür merkezi yapacağız. Halkımızdan gelen destek oraya aktarılacak. Bu sosyal projede oldukları için, yönetmenimizden, yapımcımıza, senaristimizden, oyuncularımıza kadar tüm sahne önü ve sahne arkası ekibimize de şükranlarımı sunuyorum. Hepsi tarihi bir görevin içindeler.”

“Türk sinema ve siyaset tarihine imza atıyoruz”

“Bu film Türk siyasi tarihinde, Türk sinema tarihinde de bir ilke imza atacak. En az on milyon gişe geliri elde edeceğimize inanıyorum. İnsan odaklı bu film, dört duvar arasında kalacakken, hayata tutunmuş, mücadele vermiş Serkan gibilerin, topluma nasıl faydalı olunabileceğini gösteren umut filmidir. Bu film sayesinde bir engelli kardeşimiz dahi, hayata tutunma azmini gösterirse film amacına ulaşmış olacak.”

“Artık engelli bireyler de vali, belediye başkanı, büyükelçi olabilecek. Bu bir zaferdir”

“Yirmi yıldır hükümetimiz engelliler konusunda çok büyük yol aldı. Ancak bu film sayesinde artık kamuda engelli vali, belediye başkanı, büyükelçi göreceğiz. Hayatın her alanında toplumumuzu temsil eden, dertlerine derman olan engelli vatandaşlarımızı göreceğiz. Niyetimiz de akıbetimiz de hayırdır. Bu yola çıkarken gönlümüzü koyduk, inşallah başarıya da ulaşacağız.”

İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, filmin partiler ve siyaset üstü olduğunu vurgulayarak, engelli olsun olmasın her kesim ve her sınıftan vatandaşı kamu hukuku alanında kazanılan zaferi kutlamaya sinemalara davet etti. Filmin gişe geliriyle oluşturulacak Engelli Yaşam Merkezi için necip halkımızın bizi kırmayacağına inanıyoruz sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Filmde Serkan Bayram’ı canlandıran Kutsi, böylesine güzel bir projede olmaktan duyduğu memnuniyet ve heyecanı paylaşarak, Türkiye’deki engelli vatandaşların sesi olmaktan gurur duyduğunu belirtti.

Yorum yapın