Bursa Tabip Odası Sürekli Tıp Eğitimleri Sürüyor

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Eğitim » Bursa Tabip Odası Sürekli Tıp Eğitimleri Sürüyor

Bursa Tabip Odası Sürekli Tıp Eğitimleri Sürüyor

25 Mart 2023 Cumartesi Günü saat 09.00’da Bursa Akademik Odalar Birliği’nde gerçekleştirilen etkinliğe Prof. Dr. Yeşim Uncu, Doç. Dr. Nil Tekin ve Prof. Dr. Alis Özçakır konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğimiz ayrıca TTB STE Kredilendirme Kurulu tarafından kredilendirildi.

Bursa Tabip Odası Sürekli Tıp Eğitimi Komisyonu bir etkinliğe daha imza attı. Birinci Basamakta Yaşlı Sağlığı Kursu’nda; ‘Yaşlılık Hastalık Değildir’, ‘Birinci Basamakta Yaşlı Hasta ve Sık Görülen Sorunlar’ ve ‘Uzun Dönemli Bakım, Palyatif Bakım ve Yaşam Sonu Dönem’ başlıkları ile üç oturum gerçekleşti. Saat 09.00’da başlayıp 15.00’a kadar süren kursta önemli bilgiler paylaşıldı. Etkinliğin açılışını STE Komisyonu Başkanı Dr. Cem Heper gerçekleştirdi.
Beslenme değerlendirmesi, ruh sağlığı değerlendirmesi, algı fonksiyonlarının belirlenmesi, motor ve mental değerlendirme, inkontinans, kas-iskelet ve cilt değerlendirmesi, ağrı ve fonksiyonel durumun değerlendirmesi, mobilite, düşme ve bunların mevcut parametrelerin (kabul edilmiş sınıflamaların) kullanımı ele alındı. Öte yandan yaşlılık merkezleri ve yaşlılara yönelik tıbbi ve bireysel bakımda önemli noktalar da vurgulandı. 
Yaşlı dostu hekimlik uygulamaları ve yaşlı tanı tedavi hekimliği kılavuzunun önemi ön plana çıkarıldı.
Türkiye’de 600 binden fazla demans hastası bulunduğu belirtilirken tedavi sırasında karşılaşılan sorunlar ele alındı. Palyatif ve evde bakım sorunları, tercihler ve olması gerekenler üzerinde duruldu. 
Etkinlik sonrası, Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş, Prof. Dr. Yeşim Uncu, Doç. Dr. Nil Tekin ve Prof. Dr. Alis Özçakır’a plaket takdim etti.

Yorum yapın