BUÜ’nün İşbirliği Protokol Sayısı 4 Yılda 323’e Ulaştı

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Eğitim » BUÜ’nün İşbirliği Protokol Sayısı 4 Yılda 323’e Ulaştı

BUÜ’nün İşbirliği Protokol Sayısı 4 Yılda 323’e Ulaştı

Görev süresi içinde üniversitenin kapılarını tüm kesimlere açtıklarını vurgulayan Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, 4 yıl içerisinde toplumun farklı katmanlarıyla 323 işbirliği protokolü imzaladıklarını söyledi.

BUÜ’de yeni projelerin hayata geçirilmesi adına sürdürülen Üniversite-Toplum işbirliği çalışmaları meyvelerini vermeye devam ediyor. Yerel yönetimler, iş dünyası temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşla imzalanan protokoller sayesinde yüzlerce proje uygulaması başlatıldı. Üniversite yönetiminin yoğun çabası ile son güne kadar devam eden işbirliği protokollerine bir yenisi daha eklendi. Dünya devi firmalarla çalışan FEV TR Otomotiv ve Enerji Araştırma ve Mühendislik Ltd. Şti., BUÜ ile işbirliği imzalayan şirketler arasına katıldı. Hazırlanan protokol metnine Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ile Firma Genel Müdürü Önder Erdoğan imza
attı.

AKADEMİK VE BİLİMSEL İLERLEMENİN YOLU AÇILDI
Törende konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, üniversitelerin toplumun sorunlarına duyarlı olması gereken ve bu sorunların çözümü için üzerine düşen vazifeleri yerine getiren eğitim kurumları olduğunu belirtti. BUÜ’nün son 4 yıl içerisinde üniversite-toplum işbirliği genelinde yüzlerce protokolü hayata geçirdiğini açıklayan Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “4 yılda toplam 323 protokol imzaladık. Bu protokollerin tamamının uygulamaya geçirilmesi noktasında takipçisi olduk.
Projelendirilen, üzerinde çalışılan, elle tutulur çıktıları bulunan ve bir kısmında patentlendirilen çalışmalar yürüttük. Geriye baktığımızda akademik ve bilimsel anlamda ciddi ilerleme sağladık.
Mühendislik, tıp, fen ve sosyal bilimler alanlarında akademisyenlerimizin de dahil edildiği yüzlerce projeye öncülük etmiş olmaktan dolayı gururluyuz. Bu işbirlikleri neticesinde öğrencilerimiz için yeni staj, uygulama dersi ve mezuniyet sonrası istihdam olanakları sağladık” diye konuştu.

“DAHA FAZLA ÜRETMEK İÇİN DAHA FAZLA ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ”
BUÜ’yü araştırma üniversiteleri arasında kalıcı hale getirmek için azim ve kararlılıkla çalışılması gerektiğinin altını çizen Rektör Kılavuz; “Biz görev süremiz içerisinde bu konuda elimizden gelen gayreti gösterdik. Öğrenci sayısı bakımından araştırma üniversiteleri arasındaki en kalabalık nüfusa sahibiz. Meslek yüksekokullarımızın sayısı fazla. Buna rağmen en fazla akademik ve bilimsel çıktısı olan üniversiteler arasında yer alma başarısı gösteriyoruz. Bahanelere asla sığınmadık. Elimizdeki imkanlar doğrultusunda daha fazla çalışmak, daha çok üretmek ve en iyi sonuçları almak için mücadele ediyoruz. İş dünyası temsilcileriyle ve özellikle de sanayicilerimizle iyi olan ilişkilerimizin
seviyesini daha da yukarılara taşımak istiyoruz. Bugün imzalayacağımız protokolün bu anlamda taraflara olumlu katkılar vereceğine inanıyoruz. Destekleri ve işbirlikleri için firma yöneticilerine teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

BUÜ İLE GÜZEL BİR SİNERJİ YAKALADIK
FEV TR Otomotiv ve Enerji Araştırma ve Mühendislik Ltd. Şti. Önder Erdoğan ise Bursa’yı çok sevdiklerini, Bursa Uludağ Üniversitesi’ne de büyük bir değer verdiklerini söyledi. Otomotiv ve enerji sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında yer aldıklarını aktaran Önder Erdoğan; “Ulusal ve uluslararası ölçekte ileri gelen birçok firma ile çalışıyoruz. Türkiye genelinde 500’e yakın personel istihdam ediyoruz. Bursa’da da ULUTEK Teknopark bünyesinde bir yer kiraladık. Burada da önemli çalışmalar yürütüyoruz. 4 Farklı teknoparkta daha yerimiz var. Buralarda bilimsel ve akademik çalışmalar yürütmek daha kolay oluyor. Uludağ Üniversitesi akademisyenleri ile güzel bir sinerji
yakaladık. Buradan mezun olan 20 çalışanımız var. Öğrencilerle de yakından ilgileniyoruz.
İşbirliğimizin daha da gelişmesi adına bir protokol imzalamak istedik. Hepimize hayırlar getirmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

İŞBİRLİĞİ TARAFLARA KATKI SAĞLAYACAK
İşbirliği imza töreninde bulunan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu da dünya devi bir firma ile ortak projeler yürütecek olmaktan ötürü son derece mutlu olduklarını belirtti. Hali hazırda birlikte ilerlettikleri kıymetli projeler olduğuna işaret eden Dekan Prof. Dr. A. Burak Etemoğlu, özellikle öğrencilere verdikleri staj ve benzeri desteklerden ötürü firma yöneticilerine teşekkür etti.
Etemoğlu, işbirliği kapsamının akademik ve bilimsel anlamda genişletilmesinin her iki kuruma da değerli katkılar sağlayacağına inandığını ifade etti.

Yorum yapın