Yaş Meyve Sebzecilerin Kanada Çıkarması

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Ekonomi » Yaş Meyve Sebzecilerin Kanada Çıkarması

Yaş Meyve Sebzecilerin Kanada Çıkarması

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), Türk yaş meyve sebze sektöründe ihracatı artırmaya yönelik çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Mevcut pazarlara yönelik çalışmaların yanı sıra hedef pazarlara da ağırlık veren UYMSİB, bu kez Kanada’ya Sektörel Ticaret Heyeti düzenledi. Toronto’da 24-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen CPMA Show Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilen heyete Türkiye’den 10 firma katıldı.

UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan öncülündeki Kanada Sektörel Ticaret Heyetine katılan firma temsilcileri Kanadalı alıcılarla ikili iş görüşmeleri yaptılar. T.C. Toronto Başkonsolosu Sinem Mingan ve Ticaret Ataşesi Ahmet Karışman da ikili iş görüşmelerini ziyaret ederek, firma temsilcilerine Kanada pazarı hakkında bilgi verdiler. Heyete katılan firma temsilcileri İkili iş görüşmelerinin yanı sıra perakende merkezini ve bazı tesisleri gezerek Kanada pazarı hakkında bilgi edindiler.

Pandemi sürecinde dünyada gıdaya olan talebin arttığını belirten UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, Birçok ülkede üretimin azalmasına karşın, Türk yaş meyve sebze sektörü bu süreçte fazla üretim kaybı yaşamadan ayakta kalmayı başardı. Dünyada artan talebin büyük bir kısmı ülkemize yöneldi ve sonuçta ihracatımız arttı. Normalleşmeyle birlikte pandemi sürecinde elde ettiğimiz kazanımları korumamız için çok çalışmamız lazım. Mevcut pazarlardaki payımızı korumanın yanı sıra, yeni pazarlara da ulaşmalıyız” dedi.

AB ülkeleri, Rusya, Uzakdoğu yanı sıra Kanada pazarına da önem verdiklerini kaydeden Yazgan, “Bu amaçla 24-29 Nisan tarihleri arasında Toronto’da düzenlenen CPMA Show Fuarı ile eş zamanlı Sektörel Ticaret Heyeti düzenledik. Birliğimiz öncülüğünde heyete katılan firma temsilcilerimiz, hem fuardaki gelişmeleri yakından takip etme hem de Kanadalı firmalarla birebir görüşme şansı yakaladılar” diye konuştu.

Türkiye’nin Kanada’ya yaş meyve sebze ihracatının her yıl istikrarlı bir şekilde artış gösterdiğine değinen Senih Yazgan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle bölgemizde yetişen Bursa Siyahı İnciri’nin Kanada pazarında ihracatını artırmak, bununla birlikte denizyolu taşımacılığına uygun olan; ayva, armut ve narenciye ürünlerimizin bu pazarda yerini alması başlıca hedefimizdir.”

Yorum yapın