Bursa’nın Kurtuluşunun 101. Yılı

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Gündem » Bursa’nın Kurtuluşunun 101. Yılı

Bursa’nın Kurtuluşunun 101. Yılı

Bursa’nın Yunan işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü kutlamaları büyük coşkuyla başladı. Büyükşehir Belediye Bandosu ve Bursa Mehter Takımı’nın konser verdiği kurtuluş kutlamaları Tarihi Belediye Binası’na Türk Bayrağı’nın asılması ile başladı.

Tüm Bursalılar, ellerindeki Türk bayraklarıyla coşkuya ortak oldu. Bursa Tahtakıran Kılıç Kalkan ekibi de gösterisiyle büyük beğeni topladı. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi üyeleri, şehrin kurtuluşunu temsili olarak canlandırdı. Türk bayrakları ile tarihi belediye binasının önüne gelen milis kuvvetleri, vatandaşlardan alkış aldı. İstiklal Marşı’nın okunması sırasında tarihi belediye binasındaki Türk bayrağı, gaziler tarafından göndere çekildi. Daha sonra Ulu Cami’nden kurtuluş salası okundu. Ardından milis kuvvetleri temsilcileri, Türk bayrağını öperek Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Fethi Yıldız’a teslim etti. Başkanvekili Fethi Yıldız, gazilere çiçek takdim etti.

Tarihi Belediye Binası önündeki kurtuluş törenleri 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar yapılan fener alayı ile devam etti. Buradaki halk oyunları gösterileri ilgiyle izlenirken, kurtuluşun ilk gün etkinlikleri Uğur Işılak konseriyle tamamlandı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Gökhan Dinçer, Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutladıklarını söyledi. Yunan işgalinin 2 yıl 2 ay 2 gün sürdüğünü hatırlatan Dinçer,  o dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsüne Bursa’nın işgali sebebiyle siyah örtü örtüldüğünü dile getirdi. Bursa’nın işgalden kurtulmasıyla bu örtünün de kaldırıldığını anlatan Dinçer, Türk Milleti’nin tarih boyunca her zaman ne kadar azimli ve kararlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Yorum yapın