Polen Alerjisi Astımı Tetikleyebilir

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Manşet » Polen Alerjisi Astımı Tetikleyebilir

Polen Alerjisi Astımı Tetikleyebilir

Halk arasında bahar alerjisi yada “saman nezlesi”  diye bilinen, tıbbi olarak  da “mevsimsel alerjik rinit”  olarak adlandırılan bir alerji türü hakkında açıklamalarda bulunan Doruk Hastaneleri bünyesindeki Doruk Nilüfer Hastanesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi Uzm. Doç. Dr. Ayşe Şenay Şaşihüseyinoğlu, son zamanlarda alerjik hastalıklarda belirgin bir artış fark ettiklerini belirtti.

Bahar mevsimi yüzünü göstermesi ve havaların ısınması bir yandan sevindirirken öte yandan ise baharın beraberinde getirdiği polen alerjisi kabusu da insanların üzerinde etkili olmaya başladı. 

RİSK FAKTÖRLERİ

Alerjik hastalıkların gelişmesini kolaylaştıran bir takım risk faktörlerin olduğuna işaret eden  Doç. Dr. Ayşe Şenay Şaşihüseyinoğlu, “ Bu risk faktörlerini kişisel ve çevresel risk faktörleri olarak ayırabiliriz. Erkek cinsiyette olmak, şişmanlık, genetik yatkınlık en önemli kişisel risk faktörleridir. Ancak  kişisel risk faktörleri  varlığı tek başına hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaz.  Hava kirliliği ,  sigara  dumanı ve alerjenlere  maruz kalınması  gibi çevresel etkenler hastalığın ortaya çıkışını ve  ağırlığını etkileyen en önemli faktörlerdir. Özellikle son zamanlarda havaların ısınmasıyla beraber alerjik rinit ve astım belirtilerini tetikleyen polenlerin artışı ile karşı karşıyayız.  Alerjik rinit halk arasında bilinen ismiyle saman ve bahar nezlesi olarak bilinen bildiğimiz hastalık alerjenlere maruz kaldıktan sonra hapşırık, burun akıntısı, burun ve boğazda kaşınma, burun tıkanıklığı, buna   bağlı olarak ağzı açık uyuma, horlama, göz altında morarma  gibi  bir takım  belirtileriyle  kendini gösteren, toplumda çok sık karşılaştığımız alerjik bir hastalıktır ”dedi.

POLENLERİN DIŞINDAKİ FAKTÖRLER

“Polenler haricinde bunları tetikleyen başka alerjenlerde vardır.  Ev tozu akarları hayvan tüyü epitelleri, böceklerin salgıları  gibi pek çok faktörleri de tetikleniyor” diyen Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi  Doç. Dr. Şaşihüseyinoğlu sözlerini şöyle sürdürdü, “Özellikle  ilkbahar ve yaz aylarında alerjik riniti en fazla tetikliyor.  Polenler ağaçlar, yabani otlar ve çimenlerin  tozlaşma döneminde etrafa saçtıkları mikroskobik partiküllerdir.  Kaynaklandıkları yerlerden çok uzağa taşınabilmektedirler. Özellikle rüzgarlı havalarda , havanın olduğu sıcak zamanlarda  daha hızlı yayılıyorlar.  Yağmurlu havalarda ,gecenin geç saatleri ve sabah erken saatlerde ise havadaki polen  yoğunluğu azalmaktadır.” 

POLEN ALERJİSİ TANISI NASIL KONULUR?

Alerji tanısını nasıl koyarken nelere dikkat ettiklerine ve hangi testleri kullandıklarına değinen bulunan Doruk Nilüfer Hastanesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi  Doç. Dr. Ayşe Şenay Şaşihüseyinoğlu, “Alerji tanısı için hastanın kanında özgül antikor taramaları ve deride yapılan alerji testleri kullanılır. Alerji testleri her yaşta yapılabilir. Ancak bu testler mutlaka bir alerji uzmanı tarafından  yapılmalı ve alerji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.  Hastalığı tedavisi öncelikle neden olan alerjen belirlenmeli ve  maruz kaldığı  bu alerjenlerin hastadan  uzaklaştırılması gerekiyor” diye konuştu.

POLEN ALERJİSİNE KARŞI ALINACAK TEDBİRLER

Polen alerjisine karşı alınabilecek tedbirleri sıralayarak uyarılarda bulunan Doç. Dr. Ayşe Şenay Şaşihüseyinoğlu şöyle konuştu, “Polen alerjisi olan kişilerin özellikle polenlerin fazla olduğu vakitlerde dışarıda geçirdiği vakti kısaltması gerekiyor.  Dışarıya çıkıldığında polenlerle teması azaltmak için şapka, gözlük gibi aksesuarları kullanmayı teşvik edilmelidir. Dışarda mümkünse uzun kollu elbiseler giyilmeli ve dışardan gelindiğinde de kıyafetler çıkartılıp duş alınmalı, ağız ve burun temizlenmelidir. Ev mümkün olduğunca havada polenlerin az olduğu gece geç saatlerde veya sabah erken saatlerde havalandırmalıdır. Diğer saatlerde pencere ve kapılar kapalı olmalıdır. Evi havalandırırken 20-30 dakika gibi kısa aralıklarla evler havalandırmalıyız. Evi ve arabayı havalandırmak için tercih edeceğimiz yöntem polen filtresi olan klimalar olmalıdır.  Çamaşırlara yapışan polenlerden de uzaklaşmak için mümkünse çamaşırlar içerde kurutulmalı veya kurutma makinesi kullanılmalıdır .“

ALERJİK RİNİT TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Alerjik rinit tedavisinin uygun yapılmadığı durumlarda ortaya çıkabilecek sorunlara da değinen Doç. Dr. Ayşe Şenay Şaşihüseyinoğlu   “Alerjik rinit iyi tedavi edilmezse veya  tedavi geciktirilirse başka problemler  ortaya çıkmaya   başlar. Orta kulakta havalanma bozukluğuna bağlı orta  kulak iltihabı ve   duyma azlığı ortaya çıkabilir. Geniz  akıntısı  nedeniyle kronik öksürük olur. Sinüzite neden  olabilir.  Burun içinde polipler ve  geniz eti  gelişebilir.  Bunlara  bağlı  bağlı apne  nöbetleri görülebilir. En önemlisi uygun tedavi  edilmediği durumda alerji  ilerleme  gösterip üst   hava  yollarından alt  hava  yollarına  sirayet  edebilir ve alerjik astıma  dönüşebilir. Bu nedenle alerjik rinit  tedavisi mutlaka bir alerji  uzmanı  tarafından planlanıp  yönetilmelidir ” dedi.

Yorum yapın