Küçük Eller Hayat Kurtarıyor

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Sağlık » Küçük Eller Hayat Kurtarıyor

Küçük Eller Hayat Kurtarıyor

Özel Medicabil Hastanesi hayat kurtaran ilk yardım müdahalelerine dikkat çekecek ve farkındalık oluşturacak çalışmalarını sürdürüyor.

İlk yardım eğitimi kapsamında Özel Medicabil Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Aysun Yılmazlar, Fethiye Ortaokulu’nun 6’ıncı sınıf öğrencileriyle bir araya geldi.
Acil müdahale yöntemlerinin eksik ya da yanlış uygulanmasının ciddi hayati riskler getirebileceğini ve ilk yardım müdahalelerinde kalp mesajının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Aysun Yılmazlar, kalp masajının doğru uygulama biçimini de uygulamalarla öğrencilere gösterdi.

Acil müdahale yöntemleri ve ilk yardım hakkında bilgiler veren Yılmazlar, “Her an bir insanın kalp masajına ve ilk yardıma ihtiyacı olabilir. Acil müdahale ve ilk yardım eğitiminin küçük yaşlarda verilmesi ve her yıl bilgilerin tazelenmesi gerekiyor. Bilinçsiz yapılan ilk yardım, hastaya daha da zarar verip ölüme kadar götürebiliyor. Solunumu duran veya nefes alamayan bir kişiye basit müdahalelerle bir insanın hayatı kurtarılabilir. İlk müdahale ve idamesinde 112 ekibinin gelmesini bekleyeceğiz.

Bunun daha zoru elbette kalbin durması, işte tam burada doğru ve devamlı kalp mesajı yapmak çok önemlidir. İlk yardım yapan kişi dolaşımın sürdürülmesi için devamlı olarak kalp masajı yaparak hayati organlara kan pompalanmasını sağlamalıdır, dedi.

Eğitim, öğrencilerin uygulamalı kalp mesajı yapması ve katılım belgelerini almasıyla son buldu.

Yorum yapın