Ramazanda Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Sağlık » Ramazanda Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Ramazanda Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Doruk Hastaneleri Esentepe Tıp Merkezi Diyetisyenleri Zeynep Erbaş ve Begüm Şimşek’ten Ramazan ayına özel tüyolar…

Ramazan ayında oruç tutan herkesin beslenme düzeni ve yaşam şekli değişiyor. Oruç tutan kişilerin sağlıklarını koruyabilmeleri için sahur ve iftarda tükettikleri besinleri önemsemeleri gerekiyor. Doruk Hastaneleri Esentepe Tıp Merkezi Diyetisyenleri Zeynep Erbaş ve Begüm
Şimşek, Ramazan ayını sağlıklı geçirmenin tüyolarını paylaştı.
Ramazan ayının oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir ay olduğunu belirten Diyetisyen Zeynep Erbaş’a göre iftar sofralarında dikkat edilmesi gerekenler şunlar:
“İftara peynir, zeytin, domates gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlayın ve biraz ara verin. Avuç içi kadar ramazan pidesi 1 ince dilim ekmeğe eşdeğerdir. Yemekleri fazla yağlı yapmamaya ve pişirme yöntemi olarak ızgara, haşlama, fırında veya buğulama tercih edin. Tek tip beslenmemeye ve tabağınızı çeşitlendirmeye özen gösterin. Her iftar sofranıza salata eklemeyi ihmal etmeyin. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyveli tatlılar tercih edin. Susama hissi yaşamasanız bile iftar ve sahur arası bol bol su tüketmeye özen gösterin.
İftardan 1-2 saat sonra kısa mesafeli, hafif tempoda yürüyüşler sindiriminize yardımcı olacaktır.

BOL SU TÜKETİN
Genellikle çoğu insan Ramazan ayında kilo alıyor. Diyetisyen Begüm Şimşek Ramazan’ı kilo almadan geçirmek için dikkat etmeniz gerekenleri şöyle açıklıyor:
“Sahuru protein ağırlıklı yapın. Yumurta, peynir tüketerek daha uzun bir tokluk süresi sağlayabilirsiniz. Beyaz ekmek, simit, poğaça gibi basit karbonhidratlar yerine tahıllı ekmekleri tercih etmelisiniz. Tuzlu peynirler, şarküteri ürünlerinden daha az susamak için uzak durmalısınız. Ceviz, badem gibi sağlıklı yağları sahurda tercih edebilirsiniz. Tokluk süresini uzatır. Orucunuzu su ile açtıktan sonra ana yemek yerine hurma, zeytin veya çorba ile başlayın. Daha sonrasında 10-15 dakika yemeğe mola verin bu hazımsızlık gibi sorunlarınızı önleyecek aynı zamanda akşam öğününde çok yemenizi engelleyecektir. Ana yemekte protein artı sebze veya salata artı yoğurt veya cacık tüketin. İftarda kızartmalardan, yağlı yiyeceklerden uzak durun, onun yerine ızgara, haşlama veya fırında pişen yiyecekleri tercih edin. Sahurla iftar arasında 2-2.5 litre su tüketin.”

Yorum yapın