CHP Bursa Örgütü Ata’nın Huzurundaydı

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Siyaset » CHP Bursa Örgütü Ata’nın Huzurundaydı

CHP Bursa Örgütü Ata’nın Huzurundaydı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda kutladı.

CHP Bursa İl Başkanlığı’nın çelenk sunma törenine, CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan, CHP Bursa milletvekilleri, milletvekili adayları, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Millet İttifakı bileşeni Gelecek Partisi İl yöneticileri ve çok sayıda partili ve vatandaş katıldı.

Partililerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen programda konuşan CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan, ulusal Egemenlik kavramının ülkemiz için iyi anlaşılması gereken en önemli değer olduğunu vurgulayarak, “23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, olağanüstü koşullarda hem ülkenin düşman işgalinden kurtarılmasında hem de milli iradeye dayalı Türkiye Cumhuriyeti’nin hayat bulmasında başrolü oynamıştır” dedi.

CHP İl Başkanı Turgut Özkan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, ebedi Başkomutanımız, ilk Cumhurbaşkanımız, partimizin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurundayız. Onun muzaffer bir asker ve dünyada büyük saygı uyandırmış devlet adamı olarak çağları aşan öngörüsü, yurt ve millet sevgisi ve aziz hatırası karşısında bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.”

“23 NİSAN, ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ DEMEKTİR”

23 Nisan 1920, milletimizin tutsaklık zincirlerini kırarak tarih sahnesine çıktığı ve egemenliği kendi eline aldığı gündür. 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her bir vatandaşının özgürce temsil etme ve edilme hakkının da temelidir. 23 Nisan; Cumhuriyet düşmanlarının hazmedemediği ‘Ulusal Egemenlik’ kavramıdır. Bir halkın uyanışı, zincirlerini kırmasıdır. 23 Nisan geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızdır. Eğitim seferberliğidir, fırsat eşitliğidir, çocuklarımızın istedikleri okula gidebilme özgürlüğüdür. 23 Nisan, aynı zamanda Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bir bayramdır.”

“MİLLİ BAYRAMLARIMIZI BİLE KUTLAYAMADIK”

“Bu büyük bayramı bile çocuklarımıza çok gördüler. Çünkü 23 Nisan ruhu, tek adam rejiminin önündeki en büyük engeldi.

AKP iktidarının itiraz ettiğimiz birçok hatası vardı belki ama içimizi en çok acıtanlardan biri, milli bayramlarımızın yok sayılması, unutturulmaya çalışılması, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adının her yerden ve özellikle de halkımızın gönlünden silinmeye çalışılmasıydı. Kaç 19 Mayıs’ı, kaç 30 Ağustos’u, kaç 23 Nisan’ı, kaç 29 Ekim’i, kaç 18 Mart’ı, kısacası kaç milli bayramı buruk yaşadık ama inancımızdan hiçbir şey kaybetmedik, her birinde aynı şeyi söyledik… Milli bayramlarımızın önemsiz ve değersizleştirildiği, itibarsızlaştırmaya dönük saçma sapan gerekçelerin üretildiği, milli değerlerimizin örselendiği, bu son bayram olsun” dileğimizi paylaştık… Mustafa Kemal Atatürk’ün adını Çanakkale Zaferini anma metinlerinden çıkaran da AKP iktidarıydı, şu hemen karşımızda gördüğünüz Bursa Valiliği başta olmak üzere kamu kurumlarının tabelalalarındaki T.C. ifadesini kaldıranlar da…Ne kadar uğraşsalar da Mustafa Kemal Atatürk’ün adını gönüllerden silemediler… Çünkü, Mustafa Kemal Atatürk bir isim olmaktan öte; tam bağımsızlık ülküsü demekti.”

“ÖNÜMÜZDEKİ İLK MİLLİ BAYRAMI COŞKUYLA KUTLAYACAĞIZ”

“20 yıldan fazla zamandır bütün enerjisini “Ulusal Egemenlik”, “Cumhuriyet”, “Millet İradesi” ve “Atatürk Devrimleri” gibi bu ülkenin kurucu değerlerini yok etmeye adamış bir iktidara rağmen dün olduğu gibi bugün de buradayız. Ve inanıyoruz ki, tek adam rejimi çok değil, birkaç hafta sonra artık tarihin tozlu sayfalarına gömülmek üzere… Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde, hepimiz tek yürek aydınlık bir geleceğe yürüyoruz.14 Mayıs gecesi hepinizi bayraklarla, coşkulu şarkılarla buraya bekliyoruz. Buna inanın ki önümüzdeki ilk milli bayramımız olan, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda güneş bir başka güzel doğacak, ellerimizde bayraklarımız, marşlar söyleyerek yine burada olacağız, bu kez coşkuyla milli bayramımızı kutlayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kuran tüm kahramanlarımızı şükranla anıyor, aziz şehitlerimize rahmet diliyor, bütün milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.”

Yorum yapın