Sedat Yalçın: Kentsel Dönüşüm İçin Çözüm “Modüler Hücre Sistemi”

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Siyaset » Sedat Yalçın: Kentsel Dönüşüm İçin Çözüm “Modüler Hücre Sistemi”

Sedat Yalçın: Kentsel Dönüşüm İçin Çözüm “Modüler Hücre Sistemi”

Yeniden Refah Partisi (YRP) Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, Bursa’da depreme dayanıklı olmayan yapı stoğunun endişe verici olduğunu belirterek, hızlı kentsel dönüşüm için dünyanın uyguladığı yeni bir tekniğe başvurulması gerektiğini ve bunun da Modüler Hücre Sistemi olduğunu belirtti.

YRP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, kente nefes aldıracak, yaşam hakkını ön plana çıkaracak vizyon projelerini paylaşmaya devam ediyor. Ünlü yazar Reşat Nuri Gültekin’in Çalıkuşu Romanını yazdığı Yıldırım İlçemizin Zeyniler Köyü’nden Bursa’nın depremsellik haritasına bakan Yalçın; “Kentimizin manzarasına tamamen hakim olan yerden gördüğümüz durum hiç iç açıcı değil. Bursamızda kentsel dönüşüm çok yavaş işliyor. Bursamız ve vatanımız için deprem büyük bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Kentimiz için de depremsellik açısından Yıldırım ve Osmangazi İlçelerimiz büyük problem teşkil ediyor. Bu iki ilçemizde 600 bin civarında depreme dayanıklı olmayan yapı stoğu bulunuyor” dedi.

YENİ TEKNİKLER, YENİ YÖNTEMLER
5 yılda 10 bin-15 bin konut yaparak iki yüz yılda kentsel dönüşümü tamamlayamayacaklarını açıklayan Yalçın; “Bu birkaç nesli enkaz altında bırakmak anlamına gelir. Ancak bu konuda da projemizi hazırladık. Yeni tekniklerle, yeni yöntemlerle kentsel dönüşüm yapmalı ve daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşmalıyız. Tüm dünyanın özellikle de ABD’de Çin’de ve İngiltere’de yoğun bir şekilde uygulanan yöntemi hayata geçireceğiz. O da modüler hücre sistemi. Fabrikada üretilen konutlar daha hafif ve çelik bazlı oluyor. Ayrıca daha uygun rakamlarla üretiliyor. Şantiyede çok hızlı bir üretim gerçekleşiyor ve siz yerine getirip monte ediyorsunuz. Depreme yüzde yüz dayanıklı oluyor ve çok hızlı bir şekilde üretiliyor” ifadesini kullandı.

FABRİKADA ÜRETİLECEK, ŞANTİYEDE MONTE EDİLECEK
Şu andaki inşaat teknikleriyle, beton demir dökerek Bursa’da kentsel dönüşümü çok uzun yıllarda bitiremeyeceklerini sözlerine ekleyen Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın; “Bursa’ya bu konuda kuracağımız fabrikanın üreteceği konutlar, özel sektöre de açık olacak. Aynı zamanda Bursa Büyükşehir Belediyesi kendi şirketinde de yoğun bir şekilde üretecek. Kiralık konut olarak mülkiyeti kendisinde kalacak hem de halkın yararına kentsel dönüşüm uygulamalarında kullanılacak konutları yerinde üretip şantiyelerde monte edeceğiz. Bursa’mıza ve Türkiye’mize örnek bir çalışma olacak. Şimdiden hayırlı olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorum yapın