Ramazan Ayında Spor Nasıl Yapılmalı?

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Spor » Ramazan Ayında Spor Nasıl Yapılmalı?

Ramazan Ayında Spor Nasıl Yapılmalı?

Nev Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op Dr. Yaşar Akdoğan, Ramazan ayında doğru egzersiz ve spor programının nasıl yapılması gerektiği konusunda önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Ramazan ayında sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolü sağlamak kadar düzenli egzersiz ve spor yapmak da önem taşıyor.

Nev Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op Dr. Yaşar Akdoğan, Ramazan ayında nasıl spor yapılması gerektiği konusunda bilgiler verdi.

“Kişi sağlık için spor yapıyorsa, ramazan ayı boyunca antrenman programında bazı düzenlemeler yapmalıdır” diyen Dr. Akdoğan, “İftardan 2 saat sonra antrenman yapmak daha doğru olur. İftar öncesi veya hemen sonra egzersiz yapılmamalıdır. İftarda bol sıvı ve sindirimi kolay olan yiyecekler tüketmiş olmak gerekir. Antrenman 1 saatten daha uzun olmamalıdır. Spor, nemin ve sıcaklığın düşük olduğu ve tercihen hava akımının olduğu ortamda yapılmalıdır. Antrenman aşırı yorgunluk ve sıvı kaybına sebep olmayacak biçimde her zaman yapılandan daha hafif olmalı ve aralıklı yapılmalıdır. Giyim, iklim koşullarına uygun olmalı ve aşırı telemeyi engellemelidir. Yeterli uykuya dikkat edilmelidir. Uykusuzken yoğun antrenman yapılmamalıdır. Gün içinde yorucu aktivitelerden kaçınmak gerekir. Sakatlanmaları engellemek amacıyla spor öncesi ısınmak, spor sonrası vücudu esnetmek gibi her zaman geçerli egzersiz prensiplerine uymak gerekir” diye konuştu.

Yorum yapın