Çadır Kent Depremzedelere Nefes Oldu

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Gündem » Çadır Kent Depremzedelere Nefes Oldu

Çadır Kent Depremzedelere Nefes Oldu

Beylikdüzü Belediyesi’nin, yıkıcı iki depremin ardından Hatay İskenderun’a kurduğu çadır kent depremzedelere yuva oldu. 3 bine yakın insanın yaşamını sürdürdüğü çadır kente şimdiye kadar 4’ü sahra olmak üzere 866 adet çadır ulaştırılırken 450 çadırın da sevkiyatı yapıldı. Mutfak, yemekhane, yaşam konteynerleri, revir, çocuk alanı, tuvalet ve duş bulunan alanda güvenlik, aydınlatma ve gerekli alt yapı çalışmaları da aralıksız devam ediyor.

 Hatay’a şimdiye kadar 184 yardım tırı ulaştırdıklarını ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Bir yandan çadır kentimizdeki çalışmaları yürütüyor bir yandan da ilçemizden afet bölgesine dayanışma köprüleri kurmaya devam ediyoruz. Bugünleri birlikte, el ele vererek aşacağız” dedi.

Beylikdüzü Belediyesi’nin, Beylikdüzü Kaymakamlığı iş birliğiyle Hatay’da hayata geçirdiği çadır kentte yaşam devam ediyor. AFAD tarafından İskenderun Limanı’nın karşısında gösterilen 70 dönümlük alanın 44 dönümlük ilk etabına, 4’ü sahra çadırı olmak üzere 866 adet çadır ulaştırıldı. Buna ilave olarak 450 çadırın da sevkiyatı gerçekleştirildi. Civar il ve ilçelere de ihtiyaç duyulması durumunda ulaştırılan çadırlar ile birlikte 46 ev tipi konteyner da bölgeye sevk edildi.

3 bine yakın depremzedenin yaşamını sürdürdüğü çadır kentte; mutfak, yemekhane, yaşam konteynerleri, çocuk alanı, çadırlar, sanayi tipi jeneratör, revir, akaryakıt deposu, 31 adet duş konteyneri, 15 adet seyyar tuvalet, 17 adet su deposu ve 59 adet WC konteyneri yer alıyor. Bunun yanı sıra belediye tarafından bölgeye ulaşan sahra çadırlarından birinin içerisine endüstriyel mutfak kuruluyor. Günlük 15 bin kişilik yemeğin çıkarılabileceği mutfak ile çadır kent dışındaki vatandaşlara da yemek desteği verilebilecek. Bir diğer sahra çadırı ise bireysel çadır sağlanamayanların soğuktan korunması için kullanıma açılacak. Çeşitli ikramların da yapılacağı çadırda ayrıca vatandaşlara ısınabilecekleri bir alan oluşturulacak.

  

Yorum yapın