CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan’dan Soru Önergesi

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Gündem » CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan’dan Soru Önergesi

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan’dan Soru Önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan,11 ilimizde yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması üzerine 22 Şubat 2023 tarihinde TBMM’ye soru önergesi verdi.
Yüksel Özkan soru önergesi ile ilgili olarak şunları söyledi;
Yaşadığımız deprem nedeniyle, on binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Yüz binlercesi ise eşini, çocuklarını, akrabalarını, evlerini ve işyerlerini yitirdi.
Depremin etkilediği şehirlerde çalışan hekimler ve sağlık çalışanlarının da birçoğu maalesef hayatını kaybetti. Bölgede yakınları vefat eden ya da yaralanan hekimler ve sağlık çalışanları bulunmakla beraber, evleri hasar görmüş ve oturulamaz durumda olanların sayısı da bir hayli fazladır.
Canla Başla Görev Yapıyorlar.
Depremin ardından bölgeye giden Özkan, meslek ilkeleri gereği görevlerinin başına geçen hekimlerin bir çoğunun çocuklarını da yanlarına alarak işyerlerine getirmek suretiyle çalışmak durumunda kaldıklarını dile getirdi.
Çok sayıda Aile Sağlığı Merkezi ve Kamu Hastanesi’nin hasar gördüğüne dikkat çeken Özkan, kendilerinin ve aile fertlerinin bozulan psikolojilerine rağmen, Covid-19 pandemi sürecinde olduğu gibi, sağlık çalışanları ve hekimler zor şartlarda görevlerini canla başla yapmaya devam ediyorlar, dedi.
Sağlık Çalışanlarının Barınma Sorunu Çözülmeli.
Bölgede konutların büyük çoğunluğunun hasarlı ya da ağır hasarlı olduğunu hatırlatan Yüksel Özkan, sağlık çalışanlarının barınma sorununun ivedilikle çözülmesi gerektiğinin altını çizerek, ayrıca yeni hekimler ve uzman hekimlerin OHAL bölgesine atamalarının yapıldığını ancak barınma, beslenme ve hijyen sorunlarının çözülmediğini belirtip, plan-program yok, gelinen noktada sağlık çalışanları yalnız bırakılmıştır, dedi.
Hastane Yok, Atama Var.
Yüksel Özkan şöyle devam etti; Kamu binalarının büyük bir kısmı yıkılmış veya ağır hasarlı durumda.
Hastaneler ve Aile Sağlığı Merkezleri’nin de durumu aynı. Bakanlık hekim ataması yapıyor ama ortada hastane yok, kalacak yer yok. Sayın Fahrettin Koca’ya iki hafta önce bu konudaki endişelerimiz doğrultusunda sorularımızı ilettik, halen cevap ve çözüm bekliyoruz.

Yüksel Özkan, Sağlık Bakanı Koca’ya şu soruları yöneltti:
1 . Deprem felaketinde yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı kaçtır?
2 . Deprem felaketinde yaralanan sağlık çalışanı sayısı kaçtır?
3 . Deprem bölgesinde yaralanıp engelli duruma düşen sağlık çalışanı sayısı kaçtır?
4 . İkamet ettiği konutu oturulamayacak durumda olan sağlık çalışanlarının, bölgede görevlerini sürdürülebilmeleri için barınma sorunları nasıl çözülmüştür?
5 . Hasar görmüş veya kullanılamayacak durumda olan Kamu Hastanesi, Aile Sağlığı Merkezi ve özel hastane sayısı kaçtır? Bunlarla ilgili herhangi bir hukuki işlem başlatılmış mıdır?(İl ve İlçe bazında)
6 . OHAL Bölgesi ilan edilen şehirlerde görev yapan sağlık çalışanları için moral, motivasyon ve ayrıca maddi ve manevi herhangi bir çalışmanız mevcut mudur?
7 . Farklı illerde görev yapan sağlık çalışanı eşlerden birinin deprem bölgesinde görev yapıyor olması durumunda, aile birliğinin sağlanmasına yönelik herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

Yorum yapın