İzmirli Gazeteciler, Hataylı Meslektaşlarıyla ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ İsimli Kardeşlik Köprüsü Kuruyor

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Manşet » İzmirli Gazeteciler, Hataylı Meslektaşlarıyla ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ İsimli Kardeşlik Köprüsü Kuruyor

İzmirli Gazeteciler, Hataylı Meslektaşlarıyla ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ İsimli Kardeşlik Köprüsü Kuruyor

İzmirli Gazeteciler, Kahramanmaraş depremlerinin en çok etkilediği illerin başında gelen Hatay’daki meslektaşlarıyla kardeşlik köprüsü kuruyor.

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin deprem bölgesindeki Gazetecilerin yaralarını sarmak için başlattığı, ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ kampanyası aynı isimli özel bir gazeteyle yeni bir boyut kazanıyor.

‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ isimli iyilik hareketinin odağına depremin en çok vurduğu illerin başında gelen, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün; “Hatay benim şahsi meselemdir” sözüyle Türkiye için önemine vurgu yaptığı Hatay alındı.

“İZMİRLİ YEREL BASIN TAM KADRO DESTEK VERİYOR”

Tarih boyunca pek çok medeniyete binlerce yıldır yurt olan, birbirine benzer karakterdeki iki kadim kent İzmir ile Hatay’da yaşayan Gazeteciler arasında bir kardeşlik köprüsü kurmayı hedefleyen, ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ isimli özel bir gazete projesine İzmir merkezli 9 günlük yerel gazete olan 9 Eylül Gazetesi, Ege Telgraf Gazetesi, Haber Ekspres Gazetesi, İlk Ses Gazetesi, İz Gazete, Ticaret Gazetesi, Yeni Bakış Gazetesi, Yeni İzmir Gazetesi ve Yenigün Gazetesi tam kadro destek veriyorlar.

“BASIN MENSUPLARININ TALEBİ EKİPMAN”

Kampanyanın oluşma süreci hakkında bilgiler veren Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, “Deprem olduktan sonra ne yapabiliriz arayışına başladık. O zaman İzmir Valiliği’nden aldığımız izin çerçevesinde 8 basın meslek kuruluşu ‘TEK İŞİMİZ HABER DEĞİL’ kampanyasıyla yola çıktık. Bu kampanyanın ardından deprem bölgesinde gazeteciler bize ulaşarak, ‘Biz sizden para istemiyoruz. Bizim ofislerimiz enkaz altında kaldı. Çalışamıyoruz. Bize ekipman gönderin’ dediler. Buradaki meslektaşlarımız para yerine mesleğini yapmak için bizden teçhizat istediler. Bizde oradan yola çıkarak kampanyayı ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ olarak revize ettik. Bu kampanyayı Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi şemsiyesi altında, İzmir yerel basınının desteğiyle yürütüyoruz” diye konuştu.

“TARİHE NOT DÜŞECEK BİR GAZETE OLACAK”

‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ isimli kampanya ile ilgili hedeflerini anlatan Demircan, “Binlerce yıllık kadim bir kent olan Hatay’daki meslektaşlarımız için bir kardeşlik köprüsü kurmak istiyoruz. Burada İzmir merkezli günlük gazetemizdeki arkadaşlarımız haberleriyle depremin etkilerini kamuoyuna aktaracaklar. Tarihe not düşecek, arşivlik bir çalışmaya imza atacağımıza inanıyoruz” dedi.

“HAYATINI KAYBEDEN 26 MESLEKTAŞIMIZIN 13’Ü HATAY’DAN”

“İzmir ve Hatay’ı Anadolu halısının en nadide ve benzer desenleri olarak nitelendiren Demircan, İzmir’in 30 Ekim 2020 tarihinde bir deprem gerçeğiyle yüzleştiğini ancak 6 Şubat 2023 tarihinde Hatay’ın yaşadığı depremin çok daha büyük ve yıkıcı olduğunu, Hatay’ın tarihi dokusunu koruyarak insanlığı kendine çeken mistik yapısına kavuşması için herkese sorumluluk düştüğüne dikkati çekti. Kampanya için Hatay’ın seçilmesinin nedenlerinden de bahseden Demircan, “Hatay’ı seçmemizin nedenlerinin başında asrın felaketinde ilk belirlemelere göre vefat eden 26 meslektaşımızın 13’ü mesleğini Hatay’da sürdürüyordu. Basın İlan Kurumu İzmir İl Müdürlüğü’nün, Hatay İl Müdürlüğüyle eşleşmesi de etkili oldu. Ayrıca; İzmir ve Hatay, binlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim kentler. Dolayısıyla İzmir’de, Hatay’a karşı bir sempati olduğunu da biliyoruz. Bu sempatinin kampanyamızı pozitif yönde etkileyeceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU KAMPANYANIN KARŞILIK BULACAĞINA İNANIYORUZ”

“Binlerce yıllık kadim bir kent olan Hatay’daki meslektaşlarımız için vereceğimiz çabanın diğer illerdeki meslektaşlarımızın deprem bölgesinde Hatay dışındaki 10 ilimiz için çaba göstermelerine de örnek olmasını arzuluyoruz” diyerek sözlerine devam eden Demircan, “Bunun kamu kurumları, STK’lar, belediyeler ve şirketler tarafından karşılık bulacağına inanıyoruz. Öte yandan ‘Tek İşimiz Haber Değil’ kampanyasına da devam ediliyor. Burada biriken para ve ‘Yerel Basın Yaşasın’ kampanyası ile ekipman alıp, kampanyaya destek olanlarla birlikte Hatay’a gidip, teslim edeceğiz. Bu özel gazetede Hatay’dan gazeteci dostlarımızın yazılar yazmasını da istiyoruz. Hataylı meslektaşlarımızın depremde yaşadıklarını ve Hatay’ın kamuoyundan beklentilerini yazmalarına zemin oluşturmak istiyoruz. Kendi gazetelerinde yazamıyor olabilirler ama onlara böyle bir zemin hazırlamak da istiyoruz” diye konuştu.

“HERKES BÜYÜK BİR HEYECANLA ÇALIŞIYOR”

‘TEK İŞİMİZ HABER DEĞİL’ ve ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ isimli kampanyalarına destek veren, yetkinliklerine göre projede görev alan çok sayıda isim olduğunu aktaran EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, emek veren herkese teşekkürlerini sunduklarını sözlerine ekledi.

Yorum yapın