TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Aysun Aykan Yapı Denetim Sistemi Yenilenmeli

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Gündem » TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Aysun Aykan Yapı Denetim Sistemi Yenilenmeli

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Aysun Aykan Yapı Denetim Sistemi Yenilenmeli

Balıkesir Susurluk’da düzenlenen bir toplantıda konuşan Aysun Aykan; Yapı Denetim Sistemi Yenilenmeli dedi.

AYKAN; Kahramanmaraş Depremi ile Kentlerde binalar yerle bir oldu, hastaneler yıkıldı, karayolu, demiryolu  altyapısında ciddi hasarlar oluştu. Fay üzerinde yer alan karayolları, köprüler, tüneller depremden ağır hasar gördü. Bu yıkımlar ile yeterli tedbirlerin alınmadığı, yerel idarelerimizin üzerine düşen sorumlulukları yapmadığını, görüyoruz.

Yıkımın nedeni Tedbirsizlik.

 YAPI DENETİM SİSTEMİ YENİLENMELİ!

Kahramanmaraş Depremindeki yıkımlarda, yapı denetimi yapılan ve belediyeden yapı ruhsatı almış binaların, hatta depreme dayanıklı yapıldığı iddia edilen yeni binaların dahi yıkıldığını gördük. Bu durum yapı denetim hizmetlerinin amacına uygun yapılmadığını ortaya çıkarmaktadır. Yapı denetim kuruluşlarının denetimlerini düzgün yapmadıkları, zemin ve temel etütlerinin arazi çalışmalarını denetlemediğini ve bünyelerinde de Jeoloji mühendisi bulundurmadıklarını daha öncede de ifade ettik. Denetimi yapılan, Depremde yıkılan binalar, yapı denetim sisteminin işlemediğini açıkça ortaya koyuyor.  Öncelikli olarak yapı üretim ve denetim sisteminin acilen gözden geçirilerek yenilenmesi gerekiyor. Yapı denetim sistemindeki hataların düzeltilmesi gerekiyor. Aksi takdirde halka değil rantta hizmet eden yapı üretimi ve denetimi gerçekleştirilmeye devam edilecektir. 

BELEDİYELER ZEMİN VE TEMEL ETÜTLERİNİ TİTİZLİKLE DENETLEMELİ

 Günümüzdeki bilim ve teknoloji ile her türlü büyüklükte depreme karşı sağlam bina yapmak mümkün! Güvenli yapılaşmanın ilk adımı olan  Zemin ve temel etütlerini  doğru yaptığımız taktirde, doğru zemin parametreleri ile zemin yapısına uygun projelendirme ve yapı denetimi ile depreme karşı güvenli bina yapabilirsiniz. Öncelikle yapı ruhsatı veren belediyelerin mevcut mevzuatı uygulamaları ve  yapı denetimi yapmaları son derece önemli” dedi.

Yorum yapın