Ziraat Bankası’ndan TOKİ Kurnazlığı

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Dünya » Ziraat Bankası’ndan TOKİ Kurnazlığı

Ziraat Bankası’ndan TOKİ Kurnazlığı

TOKİ’nin 100 bin sosyal konut kampanyasında sözleşme imzalamak için, Ziraat Bankası şubelerine giden vatandaşlara  yasal olmayan diretmelerle zorluk çıkartıyor.

Sözleşme imzalamanın ilk günlerinde otomatik fatura diretmesi ile vatandaşları zorlayan Ziraat Bankası, sözleşmenin sonuna hak sahibinin el yazısı ile;

“Ücret ve komisyonları onaylıyorum. Konut ve DASK sigortalarının bankanızca yapılmasını ve her yıl yenilenmesini talep ediyorum”

İbaresinin yazılıp, imzalanmasını istiyorlar. İtiraz eden vatandaşlara da, TOKİ ile sözleşmemiz böyle, imzalamazsanız işleminizi yapamayız diyorlar.

TOKİ’nin sözleşmelerinde böyle bir şart mevcut olmazken, sigorta yaptıranın, sigorta şirketini hakkı seçme tasarrufunun hak sahibinin de olduğunu söyleyen hukukçular, “Kaldı ki Ziraat Bankası burada kredi veren bir kurum değil.

Satışa ve tahsilata aracılık eden bunun karşılığında komisyon alan aracı kurum niteliğinde. TOKİ’nin hak sahiplerini herhangi bir sigorta şirketine yönlendirmesi de hukuken mümkün değil. Ayrıca tüm hukuksuzluğa rağmen TOKİ, Ziraat Bankası ile böyle bir sözleşmesi olsa, sözleşmede bu yazar, hak sahibine el ile yazdırılmaz. Ziraat Bankası burada ucuz kasaba tüccarı gibi davranmış ve yasal olmayan bir zorlama gerçekleştirmiştir.

Ayrıca yazı ile beyan edilen sigortalama işleminde (sigortalar ev tesliminden sonra yapılacak) konut sigortası DASK gibi zorunlu değil, hak sahibinin tercihine kalmış ticari bir tercihtir. Bu şartlar altında hak sahipleri sigorta şirketi tercihlerini değiştirme hakkına sahiptirler” dedi.

Yorum yapın