Eşrefzade Abdullah, İznik’te Anıldı

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Yerel » İznik » Eşrefzade Abdullah, İznik’te Anıldı

Eşrefzade Abdullah, İznik’te Anıldı

İznikli Gönül Adamı Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri İznik’te ki kabri başında anıldı.

Program Eşrefzade Cami bahçesinde Eşrefzade Cami İmam Hatibi Recep Topçuoğlu ve Halil Hayrettin Paşa Camii İmam Hatibi Muharrem Keskin tarafından Sala okunurken ardından Eşrefzade Cami İmam Hatibi Recep Topçuoğlu tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirdi.

 Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri’nin 554. ölüm yıl dönümü münasebeti ile düzenlenen anma ve anlama programı İznik Kaymakamlığı, İznik Belediyesi ve İlçe Müftülüğü tarafından organize edildi.

Programa İznik Kaymakamı Recai Karal, İznik Belediye Başkan Vekili Zeliha Peşte, İlçe Müftüsü Üzeyir Yavaş, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, Bursa Numaniye Dergahı’nın banilerinden ve Eşrefoğlu Rumi’nin ondördüncü kuşaktan torunu Safiyüddin Erhan, Siyasi Parti temsilcileri,  belediye meclis üyeleri, ve belediye başkan yardımcıları, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda misafir katıldı.

İznik Belediye Başkan Vekili Zeliha Peşte gerçekleştirdiği konuşmasında “Öncelikle Belediye Başkanımız adına hepinize saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Medeniyetimizin kültür kökleri ile bağ kurduğumuz bu mekân ve program hepimizi ziyadesiyle memnun etmektedir. İnşallah ameli Salih olarak hepimizin defterlerine burada bulunmalığımız kaydolunur. Katılım ve teşrifleriniz için hepinize teşekkür ederim” dedi.

Eşrefoğlu Rumi’nin ondördüncü kuşaktan torunu Safiyüddin Erhan da konuşmasında Eşrefzade Abdullah Rumi’nin hayatından örnek ve kesitler anlattı.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Kara “Anmak ve Anlamak etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Mühim olan anlamak tabi ki. Eşrefoğlu Rumi Hz. Muazzes dostları öncelikle hepinizi hürmetle selamlıyorum. Bu programda tuzu olanlara teşekkür borcumuz var. Bu seneki programın bir güzelliğine de şahit oldunuz . Bursa’mızın muhtelif liselerinden gelen gençlerimiz, yavrularımız  Eşrefoğlu Rumi programlarını burada gerçekleştirdiler. Bunuda bu seneki anma programlarının güzel bir tecellisi olarak kaydedelim. İnşallah seneye bunların daha güzelini, daha şenlikli, renkli, canlı olanını tekrar edelim ” dedi.

Eşrefzade Cami İmam Hatibi Recep Topçuoğlu ve Müezzin Kayyım Osman Küçük Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretlerininİlahi ve naatlarını okudu. Ardından İlçe Müftüsü Üzeyir Yavaş’ta Program sonunda dua ve niyazda bulundu. Program sonunda da İznik Belediyesi tarafından günün anlam ve önemine binaen hazırlanan köfteli çorba katılanlara ikram edildi.

Yorum yapın