Prof. Dr. Yüksel Özkan: Uludağ’a Göz Diktiler

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Editörün Seçtikleri » Prof. Dr. Yüksel Özkan: Uludağ’a Göz Diktiler

Prof. Dr. Yüksel Özkan: Uludağ’a Göz Diktiler

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, TBMM Genel Kurulu’nda Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun Teklifi 14. Madde üzerine CHP Grubu adına söz aldı.

Yüksel Özkan konuşmasında şunları söyledi:
“Ak Parti iktidara geldiğinden bu güne kadar toplam 318 bin 94 hektar ormanlık alan yanarak kül olmuştur. Çıkan orman yangınlarına müdahalede geç kalınması, yeterli sayıda yangın söndürme helikopteri ve uçağı bulunmaması nedeniyle yanan ormanlık alanlar, yaklaşık 445 bin 332 adet futbol sahası büyüklüğündedir”

HURDA VE UÇAMAZ DEDİNİZ
Cumhurbaşkanı’nın “hurda ve uçamaz” dediği Türk Hava Kurumu uçaklarının geçtiğimiz yaz aylarındaki orman yangınlarında kullanıldığına dikkat çeken Özkan, “Aynı Türk Hava Kurumu uçakları maalesef bir önceki yıl ihaleye dahi alınmamıştır,konuyla ilgili vermiş olduğumuz Meclis Araştırma Önergesi de rafa kaldırılmıştır” dedi.

Yüksel Özkan konuşmasına şöyle devam etti:
“Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde atama ile göreve gelerek, Meclis kürsüsünde yemin eden, tarım ürünlerinde dışa bağımlı hale gelmemize göz yuman, canlı hayvan ithalatının önünü açan dönemin Tarım ve Orman Bakanı affını istemiş, affını isteyerek ayrılan diğer bakanlar gibi, yaptıklarının hesabını vermeden çekip gitmiştir. Ama unutulmasın ki halkımız hepsinin hesabı tek tek soracaktır.”

BETON SEVDASI HİÇ BİTMEDİ
Ak Parti iktidarının beton aşkı yüzünden, doğa ile olan savaşının hiç bitmediğine değinen Özkan,“ Gelinen noktada, iklim değişikliğinin yanı sıra betona gömdüğünüz tarım alanları ve yok ettiğiniz ormanlar nedeniyle şiddetli kuraklık, seller ve yangınlarla karşı karşıyayız”diye konuştu. Özkan, tarım ve orman alanlarını madencilik firmalarına adeta peşkeş çekip, mahkeme kararlarınıuygulamayan iktidarın, köylüler ile kolluk kuvvetlerini karşı karşıya bıraktığını sözlerine ekledi.

ULUDAĞ’A GÖZ DİKTİLER
Ülkenin dört bir tarafında yaşanan su sıkıntısı gündemde iken, bütün itirazlarına rağmen Bursa’nın en önemli su kaynağı konumundaki Uludağ’da bulunan kaynak sularının, su firmalarının kontrolsüz şekilde kullanımına göz yumulduğunu hatırlatan Özkan, bu konuda Meclis’e sunduğu araştırma önergesinin de dikkate alınmadığını belirtti.
İktidarın, Anayasa’ya aykırı olmasına rağmen Uludağ’ı Milli Park statüsünden çıkarıp talana açtığını belirten Özkan, “Bursalı hemşerilerimiz bütün bunların hesabını 14 Mayıs’ta sandıkta soracak” diye konuştu.

Yorum yapın