Eğitim İŞ Sendikası Bursa Şubesi’nde Valiye Çağrı

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Eğitim » Eğitim İŞ Sendikası Bursa Şubesi’nde Valiye Çağrı

Eğitim İŞ Sendikası Bursa Şubesi’nde Valiye Çağrı

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan bölgesel depremin ardından yurt genelinde eğitime 20 Şubat’a kadar ara verilmişti.

Bursa’nın deprem riski arasına bulunan bir şehir olduğunda, Bursa Eğitim İş Şube Başkanı Yeliz Toy yaptığı açıklamayla Bursa Valisi Yakup Canpolat’ı göreve çağırıyor.

Toy, Okulların depreme karşı dayanıklılık noktasında velilerin endişe duyduğunu, endişe ve kaygılarının giderilmesi için Bursa’daki okulların dayanıklılık testinden geçirilmesi için valilik yetkililerini göreve çağırıyor

Okulların Depreme Dayanıklılığı Konusunda Öğrenci ve Velilerin Endişeleri Giderilmelidir. 

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremden sonra yaşanan acı ve korku 85 milyon vatandaş tarafından paylaşılmış, felaket karşısında tüm toplum travmatize olmuştur. 

Bir taraftan bölgede arama kurtarma çalışmaları sürerken diğer taraftan yaraların sarılması için halk dayanışması devam etmektedir. 

Yaşanan büyük felaket sonrası yaklaşık bir aydır kapalı olan okullar 20 Şubat Pazartesi açılacak, eğitim-öğretim faaliyetleri başlayacaktır. 

Bu koşullarda sağlıklı güvenli eğitim ortamının sağlanabilmesi için ilimizdeki okulların deprem dayanıklılığı konusunda Bursa Valiliği bir açıklama yaparak endişeleri gidermelidir. 

Tüm toplumun travmatize olduğu, öğrencilerin endişe duyduğu bu günlerde okulların dayanıklılık ölçümleri şeffaf bir şekilde Bursa halkı ile paylaşılmalı, daha önce güçlendirme çalışmaları nedeniyle yıkılan okullardaki süreç anlatılmalıdır. 

Okulların en güvenli yapılar olduğu konusunda halk ve bilhassa öğrenciler ikna edilmelidir. Deprem dayanıklılık testi yapılmayan okullar var ise hızlıca önlem alınarak bu okullarda eğitim-öğretim faaliyeti başlamamalıdır. 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü de resmî sitesinde bu raporları ilan ederek velilerin endişelerini gidermelidir. Ayrıca deprem sonrası okullarda yapılacak psikososyal müdahale çalışmalarına da yer vermelidir. 

Bursa Valiliği ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne açık çağrımızı yapıyoruz: Yakın geçmişte yapılan hatalardan ders alınmalı, bir milletin geleceği olan eğitim ve öğrencilerimizin güvenliği konusunda şeffaf bir süreç yürütülmelidir. 

Eğitim-İş olarak söz konusu eksikliklerin

eğitim başladığında da yakından takipçisi olacağımızı ve bu konuda kamuoyunu bilgilendirme görevimizi sürekli olarak yerine getireceğimizi ilan ediyoruz.

Yorum yapın