Aysun Aykan: “Balıkesir Fayların Tehlikesi Yüksek”

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Gündem » Aysun Aykan: “Balıkesir Fayların Tehlikesi Yüksek”

Aysun Aykan: “Balıkesir Fayların Tehlikesi Yüksek”

Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir Şube Başkanı Aysun Aykan, Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizde büyük yıkıma neden olan deprem sonrası, Balıkesir’deki fayların tehlikesinin yüksek olduğunu ifade etti.

 Başkan Aykan, ülkemizde yakın bir gelecekte deprem beklediğimiz, sismik boşluk olarak değerlendirdiğimiz diğer bir yer Balıkesir’dir. Balıkesir ve ilçelerini etkileyecek 20 fay var ve bu fayların büyük bir kısmı Mw=7 ve Mw=7.2 büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahiptir. Fayların tehlikesi yüksek. Bu yüzden buralara çok dikkat edilmesi ve gerekli, tedbirlerin biran önce alınması gerekiyor.

Balıkesir İl ve İlçeleri Dünyanın sismik yönden en aktif faylarından biri olan Kuzey Anadolu Fayının güney koluna ait fay segmentleri üzerinde konumlanmıştır. Bu nedenle Tarihsel/aletsel dönemlerde kentin birçok depremde yıkıldığı can ve mal kayıplarının yaşandığı bilinmektedir. Günümüzdeki bilim ve teknoloji ile her türlü büyüklükte depreme karşı sağlam bina yapmak mümkün. Güvenli yapılaşmanın ilk adımı olan  zemin ve temel etütlerini  doğru yaptığımız taktirde, doğru zemin parametreleri ile zemin yapısına uygun projelendirme ve yapı denetimi ile depreme karşı güvenli bina yapabilirsiniz.

 Öncelikle yapı ruhsatı veren belediyelerin mevcut mevzuatı uygulamaları ve yapı denetimi yapmaları son derece önemli.

Yorum yapın