Otomotiv Dünya Devleri Bursa’da

Photo of author

Anasayfa » Haberler » Otomobil » Otomotiv Dünya Devleri Bursa’da

Otomotiv Dünya Devleri Bursa’da

Otomotiv sektörü ekonomiye yüksek katma değer sağlayan, teknolojik gelişmeleri hızlandıran, ihracat kanalıyla döviz geliri kazandıran, birçok sektörün gelişimine katkıda bulunan sektörler arasında yer alıyor. Sektörün ekonomideki sürükleyici lokomotif etkisinin nedeni, ekonominin diğer sektörleri ile olan çok yakın ilişkisi.

Otomotiv sanayi bazı temel niteliklere sahip.

Uzay-havacılık sanayinden sonra önemli mühendislik alanlarını içeren karmaşık ve çok disiplinli bir teknoloji gerektirmekte.

Motorlu taşıt aracı; niteliği, malzeme yapısı, prosesi, teknolojisi ve üretim yeri farklı olan 5.000 dolayında parça grubunun, ortak kalite yönetimi ve verimlilik anlayışı ile üretimi ve bir araya getirilmesi ile ortaya çıkıyor.

Bir motorlu aracın üretimi ve trafiğe çıkabilmesi için; güvenlik, trafik ve çevre ile ilgili 50 dolayında küresel teknik mevzuata uyumu ve bunun belgelendirilmesi zorunlu.

Ayrıca, isteğe bağlı olarak uygulanabilen 100 dolayında uluslararası mevzuat bulunuyor. Bu mevzuat, teknolojideki gelişmelere bağlı olarak sürekli yenilenmekte ve özellikle çevre ile ilgili yeni geliştirilen hazırlıklar sektörü büyük baskı altında tutuyor.

Pazardaki yoğun rekabet nedeni ile müşteri tatmini ancak teknolojik gelişme ile sağlanmakta. Bu nedenle sektörde, yoğun Ar-Ge ve sürekli gelişme esas.

KÜRESEL ENTEGRASYON

Ülkemizde otomotiv sektörünün kuruluşu uzun yıllar öncesine dayansa da, otomotiv sektörünün gelişimi son yıllarda hızlanmış ve gerek ekonomimiz gerekse dış ticaretimiz içerisinde önemli bir yere sahip olmuştur.

Bugün gelinen noktada, üretim ve pazarlama alanlarında ülkemizde ‘küresel entegrasyon’ tamamlanmıştır. Otomotiv sektörü, kalite yönetimi ve verimlilikteki yetkinliğini, küresel ve gelişmiş pazarlara yaptığı ihracat ile kanıtlamıştır.

Bursa ise, Türkiye otomotiv ekosisteminin merkezi konumunda olmakla birlikte, üretim için gerekli olan nitelikli ve yetişmiş insan gücünü de bünyesinde barındırıyor.

MİLLİ MARKAMIZ TOGG

Bursa bu günlerde otomotiv sektöründe hareketli saatler yaşıyor. Dünya markası olma yolunda önemli bir yol kat eden milli markamız TOGG’a dair düşüncelerimi bir sonraki yazımda ele alacağım. Bütün eleştirilere rağmen ülkemiz adına gurur duyulması gereken bir projedir TOGG. Eleştirilen yönlerinin gelişerek büyüyeceğine olan inancımı koruyorum.

AUTOMOTIVE MEETINGS

Pandemi sonrası yakın coğrafyalarda tedarikçi arayışına giren firmalar, otomotiv yan sanayi satın almacılar, uluslararası tedarik zincirinin bir parçası olmak için bir araya gelecekler.

Otomotiv buluşmaları Türkiye Organizasyonu ‘AUTOMOTIVE MEETINGS’ 8-10 Kasım tarihleri arasında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB), eve sahipliğinde gerçekleşecek olan etkinlik, 2017 yılında da Avrupa Kıtası’nda ilk kez Türkiye’de ve Bursa OSB ev sahipliğinde gerçekleşmişti.

Otomotiv satış sonrası pazarı, otomobilin orijinal ekipman üreticisine satışından sonra tüm araç parçalarının, kimyasalların, ekipmanların ve aksesuarların imalatı, yeniden üretimi, dağıtımı, perakende satışı ve montajı ile ilgili otomotiv endüstrisinin ikincil pazarı olan ve sekiz yıldır; Meksika, ABD, Kolombiya, Romanya, İspanya ve Türkiye’de otomotiv sektörünün OEM (Orijinal ürün üreticisi), TİER1-TİER2 (Birinci seviye tedarikçiler (Tier1) OEM’lere doğrudan üretim yapan, ikinci seviye tedarikçiler (Tier 2) doğrudan OEM’lere satış yapmayıp birinci seviye tedarikçilerin talep ettiği ürünleri üreten tedarikçileri ifade etmektedir), yan sanayi, ağır vasıta aftermarketin önemli firmalarını bir araya getiriyor AUTOMOTIVE MEETINGS.

Yerli ve yabancı sektör temsilcileri planlanan 7000 ikili görüşme ile bilgi alışverişinde bulunacak. Ülkemizde otomotiv sektörünün başkenti olarak anılan Bursa’da gerçekleştirilecek olan etkinliğe katılım sağlayan firma sayısı 124 ve bunun 92 si Türk firması 32 yabancı sektör temsilcisi.

Daha önce planlanmış bir takvime göre yapılacak olan görüşmelere 300 sektör temsilcisi katılıyor.  Binek araçtan ticari araç ve ağır vasıta gurubuna kadar birçok farklı alanda yapılacak olan görüşmelere dünyaca ünlü markalar katılım sağlayacak.

Düzenlenecek konferanslarda otomotiv tedarik zinciri ve otomobil sektöründeki yenilikler konuşulacak.

DÜNYA MARKALARI

TOGG, VOLKSWAGEN GROUP, MAN EU, STELLANTİS, ALEXANDER DENNİS, ASTON MARTİN, ASHOK LEYLAND, MAHİNDRA, HYUNDAİ, FORD, TAM DRABUS, RENAULT, TOYOTA AUTOMOTIVE MEETINGS’e katılım sağlayacak olan firmalar arasında yer alıyor.

Etkinlikte, ABD’den Almanya’ya Slovenya’dan Hindistan’a, Etiyopya ve Tanzanya gibi birçok farklı coğrafyadan alıcıların yetkilileri bulunuyor. Katılımcı sayısının her geçen yıl artarak devam ettiği etkinliğin amacı ekonomiye katma değer sağlamak.

Uluslararası bir tedarik zinciri etkinliği olan Automotive Meetings, Türkiye otomotiv endüstrisi ihracat toplamının dörtte birinin gerçekleştirildiği Bursa’da, ülke ve Bursa otomotiv endüstri ürünleri ihracatının artmasına etkili olacak.

Samimi ve içten kimliği ile tanınan Bursa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz’ın daveti üzerine katıldığımız AUTOMOTIVE MEETINGS basın toplantısında konuşan Başkan Durmaz etkinlik ile ilgili bilgilendirme yaptıktan sonra sözlerini şu cümlelerle bitirdi ve böylece OSB’nin mottosunu da ifade etmiş oldu. “ Bir araya gelmek, bir başlangıçtır. Bir arada bulunmak, bir gelişmedir. Beraber çalışabilmek ise, bir başarıdır. Bizde bu yaklaşımla ülkemize ve şehrimize fayda sağlamak adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.”

TEMİZ OTOMOBİL, TEMİZ DOĞA

Her ne kadar toplantıda konu başlığı olmasa da bir gazetecinin sorusu üzerine Başkan Durmaz, Nilüfer dersinin ıslahı ve bu konuda yapılması gerekenlerle ilgili olarak bireysel ve kurumsal bir çabanın yeterli olmadığını, şehir dinamiklerinin bir araya gelerek sürecin nasıl yönetileceği ile ilgili önemli adımlar atılması gerektiğini ifade etti.

Akıllı, elektrikli otomobillerin çıkış noktasının çevre olduğunu dikkate alırsak aslında çokta uzak bir konu değildi gündeme bu soru ve Başkan Durmaz’ın konuya gösterdiği hassasiyet dikkat çekiciydi.

Yorum yapın